Johnsen Graphic Solutions A/S
  • Forside
  • Ydelser
    • POS/Point of sale
      • Beachflag
      • Ellipser
      • Roll-up
      • A-skilte
      • Skilte
      • Dumpere
      • Kuber
      • Podier
      • Pallesvøb
      • Postkasser
      • Vindues-bannere
      • Vinduesklæb
      • Gulvklæb
      • Hyldesvirpere
      • Bordryttere
    • Tryksager
      • Kataloger og magasiner
      • Foldere
      • Bøger
      • Blokke
      • Brevpapir
      • Visitkort
      • Flyers og løsblade
      • Plakater
      • Postkort
    • Flag og flagguirlander
      • Nationalflag
      • Reklameflag
      • Kageflag
      • Flagguirlander
    • Bannere og roll-ups
    • 360° marketing
    • Online markedsføring
    • Marketingportaler
    • Grafisk design
    • Lager og distribution
    • Valgmaterialer
  • Cases
  • Miljø
    • GreenPrint by Johnsen
    • CSR
    • FN’s verdensmål
    • Certificeringer
    • Miljøpolitik
  • Blog
    • Vidensbank
  • Om Johnsen
    • Historie
    • Medarbejdere
    • Case Book
    • Profilbog
    • POS-Katalog
    • Salgs- og leveringsbetingelser
    • Forretningsbetingelser for online ydelser
    • Privatlivs- og cookiepolitik
  • Kontakt
    • Medarbejdere
    • Jobs
    • Download
  • DanskDansk
    • DeutschDeutsch
  • Søg
  • Menu Menu

Samtale hjemme i stuen førte til livslang ansættelse

KARINS DATTER PÅ 3 ÅR tumlede legende rundt om benene på hende hjemme i stuen. Dét var der i sig selv intet usædvanligt ved. Til gengæld var det ikke hverdagskost, at Palna Johnsen, grundlæggeren af Johnsen A/S, også var til stede imens.

Karin Andersen havde fået et praj om, at virksomheden var på jagt efter en kontorassistent – og Palna var nu mødt op hjemme hos hende, så de kunne tale job og forventninger igennem.

Kort efter fik Karin stillingen som kontorassistent. Men dét skulle vise sig kun at være begyndelsen – for Karin har i dag arbejdet hos Johnsen i tæt på 40 år; de sidste mange år som regnskabschef.

Og i løbet af de snart fire årtier har den grafiske branche ændret sig voldsomt …

Det eneste uforanderlige er … konstant forandring

SIDEN KARIN FØRSTE GANG trådte ind på kontoret hos Johnsen i 1983, er verden blevet en helt anden. Særligt i den grafiske branche. Stort set intet fra dengang foregår på samme måde i dag.

Når Karin sender tankerne tilbage, melder mange forskelle på dengang og nu sig hurtigt. Tag med hende en tur i tidsmaskinen – og se selv:

”På bordet foran mig stod småklodsede, analoge regnemaskiner; både med og uden papirstrimmel. Ingen computere eller andre digitale tiltag havde endnu meldt deres ankomst,” husker Karin.

Og hun fortsætter: ”Forestil dig også et helt kontor – ja, en stor virksomhed – uden én eneste mobiltelefon. Sådan var det også. I stedet havde vi fastnettelefoner ved hvert bord. Og en fancy telefaxmaskine på kontoret: datidens absolut hotteste nyhed. Vi følte os virkelig som first-movers. Men dét var vi jo også.”

Set inde fra tidsmaskinen springer flere andre forskelle også i øjnene. I begyndelsen af Karins ansættelsestid ville du således også have set:

  • Et mørkekammer – til at fremkalde film og plader (med masser af kemi).
  • 1- og 2-farvede trykmaskiner (nogle store jernkolosser) – Sord, Kord, GTO, GTOZ, Miller m.fl.
  • Omfattende flagproduktion – meget af det som hjemmearbejde med håndlimning og træpinde.

Heldigvis har Karin altid set forandringerne i branchen – og virksomheden – som spændende udfordringer:

”Min arbejdsdag når jo aldrig at blive monoton. Der er konstant nye ting i gang eller på vej. Jeg begyndte som kontorassistent og lavede forefaldende kontorarbejde, 14-dages-løn, bogføring, fakturering, passede telefonen og mange andre ting. Og har nu i årevis været firmaets regnskabschef.

Undervejs har jeg oplevet, at nytænkning og nysgerrighed ved alle mulige forandringer har givet mig stadig mere blod på tanden. For jeg lærer virkelig meget på den måde. Dét er en af de mange gode ting ved mit arbejde.”

Når boblende begejstring går i blodet

”Hvorfor bliver jeg i det samme job i 39, snart 40 år?”

Dét spørgsmål har Karin tit stillet sig selv.

Og hendes svar peger på flere forskellige ting:

”For mig er det spændende at være en del af noget, som hele tiden udvikler sig i nye retninger. Både Johnsen og resten af branchen er jo i konstant bevægelse. Desuden oplever jeg, at mine idéer og forslag bliver hørt og ført ud i livet.”

Som med så mange af os oplever Karin også, at grafiske produkter for længst er krøbet ind under huden på hende. Hun indrømmer med et smil, at hvis hun så meget som SER en fin og elegant bog, bliver hun helt salig:

”Jeg er kronisk ramt af grafisk begejstring. Når jeg får øje på en særlig lækker bog – der fx gengiver kunstværker i den rette farveskala eller finurligheder i frimærkehæfter med spiralryg og gummieret papir – falder jeg i staver og MÅ bare kigge nærmere på den.”

Stærkt knyttet til kollegerne

Noget af det, Karin kommer til at savne mest, er kollegerne:

”Jeg føler mig jo som del af en stor familie hér. En af de største gevinster ved min lange ansættelse er alle de mennesker, jeg har lært at kende og har arbejdet tæt sammen med. Det er en gave for mig at blive knyttet så tæt til min kolleger; at lære så mange mennesker godt at kende, mens firmaet er vokset sig større. Min horisont bliver hele tiden udvidet og mine grænser flyttet. Og så er jeg særlig glad for at arbejde med miljø og arbejdsmiljø. Rart for mig ikke kun at stirre på tal …”

Vi må også tilstå, at følelserne går den anden vej:

Karin kommer vi virkelig til at savne. Det bliver også vemodigt for os, når hun går på pension. Men vi satser på, hun stadig kigger forbi indimellem.

Minder, vandreture og slowmotion-morgenmad …

Karin har masser af gode og sjove minder fra sin tid her hos Johnsen. Blandt andet glemmer hun aldrig en større kundeordre fra Jysk for flere år siden. De ønskede guirlander med julestjerner til alle deres forretninger – som skulle være 100 procent håndlavede:

”Dét gav et særligt sammenhold på guirlande-syholdet: Alle, som kunne og ville, fik lov at sy. Og vi havde døgnskemaer til symaskinerne. Det var både vildt, hektisk og sjovt. Og vi nåede det til tiden, selv om det var en stor og usædvanlig ordre.”

Men hvilke planer har Karin så efter 31. august, når hun har haft sidste arbejdsdag?

”Først og fremmest vil jeg spise min morgenmad i ro og mag – nok cirka i halvt tempo. Og så vil jeg bruge mere tid med familien. Både den yngre og den ældre del. Jeg ser også frem til endnu flere hyggelige vandreture i Grenaa Fodslaw, som både min mand og jeg har stor glæde af. Og så slipper I heller ikke for, at jeg kigger forbi Bakkehegnet 3. Jeg har jo garanteret stadig en mening om, hvordan jeg synes, tingene skal gøres,” afrunder Karin med et smil.

Tusind tak til Karin for de – næsten – 40 år vi har haft glæde af dit selskab og din indsats.

Vi vil altid se dig som familie.

Seneste indlæg

  • Samtale hjemme i stuen førte til livslang ansættelse
  • Vores århusianske reklamebureau har skiftet navn til Bureauet
  • 4 tips til skræmmende stærkt halloween-content
  • Kender du til emojiens magt?
  • BOG OM BAGDELE: ”Jeg er taknemmelig for, at min numse altid har min ryg”
  • Johnsen Graphic Solutions A/S og CS Grafisk A/S bliver en af Danmarks største leverandører af POS-materialer og tryksager
  • Skab en oplevelse i butikken med retailtainment – succesfuld instore marketing

Sidste nye cases

  • Den Lille Spejderuge04/18/2023 - 07:59
  • shell forsideShell10/19/2022 - 11:45
  • Green Power Denmark08/31/2022 - 09:41
  • Egernsund WienerbergerEgernsund Wienerberger10/26/2021 - 07:48
  • CasesMagasindesign05/05/2021 - 12:17

Bliv inspireret af vores Case Book

Johnsen case book
Johnsen logo

Hovedkontor &
grafisk produktion

Bakkehegnet 3
DK-8500 Grenaa

T. +45 8758 3000
info@johnsen.dk
CVR: 18624141

Logistik

Åstrupvej 35
DK-8500 Grenaa

Reklame- & webbureau

Jens Baggesens Vej 90A
DK-8200 Aarhus N

www.bureauet.dk
info@johnsen.dk

AAA Højeste kreditværdighed

Se kontrolrapport

Overens­stemmelses­erklæring kan
rekvireres efter forespørgsel

Følg os:

Vi støtter:

Pavilionen Grenaa
© Copyright - Johnsen Graphic Solutions A/S
  • Blog
  • Om Johnsen
  • Kontakt
  • Jobs
  • Salgs- og leveringsbetingelser
  • Privatlivs- og cookiepolitik
Sådan vælger du trykkeri og tryk med omtanke Skab en oplevelse i butikken med retailtainment – succesfuld instore mark...
Scroll to top